Od 01.03.2016. godine podnošenje poreske prijave, na Obrascu PP OPO od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika, vrši se u elektronskom ili pismenom obliku
U martu 2016. godine, na internet strani Poreske uprave, objavljeno je Korisničko uputstvo za podnošenje poreske prijave o obračunatom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu, odnosno drugu vrstu prihoda od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika, na obrascu PP OPO.
Ovo korisničko uputstvo namenjeno je poreskim obveznicima – fizičkim licima (dalje: poreski obveznik) koji obračunavaju porez i pripadajuće doprinose samooporezivanjem i Poreskoj upravi podnose poresku prijavu o obračunatom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu, odnosno drugu vrstu prihoda od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika.
Samooporezivanjem se utvrđuju i plaćaju porez i pripadajući doprinosi:
1. na prihode koje isplaćuje isplatilac koji nije pravno lice ili preduzetnik i to:
– prihode od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine;
– kamate;
– prihode od izdavanja nepokretnosti i davanja u zakup pokretnih stvari;
– druge prihode iz člana 85. ovog zakona:
- prihodi po osnovu: ugovora o delu; o obavljanju privremenih i povremenih poslova zaključenih preko omladinske ili studentske zadruge sa licem do navršenih 26 godina života ako je na školovanju u ustanovama srednjeg, višeg ili visokog obrazovanja; dopunskog rada; trgovinskog zastupanja;
- primanja članova organa uprave pravnog lica;
- naknada: poslanicima i odbornicima; naknada u vezi sa izvršavanjem poslova odbrane, civilne zaštite i zaštite od elementarnih nepogoda;
- primanja stečajnih upravnika, sudskih veštaka, sudija porotnika i sudskih tumača;
- prihodi po osnovu prikupljanja i prodaje sekundarnih sirovina, uzgajanja i prodaje pečuraka, uzgoja i prodaje pčelinjeg roja (pčela), uzgoja i prodaje puževa, odnosno po osnovu prodaje drugih dobara ostvarenih obavljanjem privremenih ili povremenih poslova;
- nagrade, novčane pomoći i druga davanja fizičkim licima koja nisu zaposlena kod isplatioca, a koja po svojoj prirodi čine dohodak fizičkih lica, u iznosu preko 12.180 dinara godišnje, ostvarene od jednog isplatioca;
- primanja iz člana 9. Zakona iznad propisanih neoporezivih iznosa;
- naknade troškova i drugih rashoda licima koja nisu zaposlena kod isplatioca;
- primanja koja, saglasno zakonu kojim se uređuje rad, ostvari zaposleni po osnovu učešća u dobiti ostvarenoj u poslovnoj godini;
- prihoda od prodaje poljoprivrednih i šumskih proizvoda, odnosno plodova i lekovitog bilja;
- svi drugi prihodi koji nisu oporezovani po drugom osnovu ili nisu izuzeti od oporezivanja ili oslobođeni plaćanja poreza po ovom zakonu
2. na prihode koje isplaćuje isplatilac koji nema obavezu da obračuna i plati porez po odbitku, i to na ostvarenu zaradu i druge prihode u ili iz druge države kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije;
3. u drugom slučaju kada isplatilac prihoda nema obavezu da obračuna i plati porez po odbitku.
Porez na zaradu i druge prihode utvrđuje se i plaća na prihod koji je obveznik primio, iz koga je dužan da plati pripadajuće obaveze.
Obveznik doprinosa je fizičko lice koje ostvaruje zaradu ili naknadu zarade kod:
– nerezidenta Republike (diplomatsko ili konzularno predstavništvo strane države, odnosno međunarodna organizacija ili predstavnik i službenik takvog predstavništva, odnosno organizacije i dr.) ili
– drugog lica koje po zakonu nije u obavezi da obračunava i plaća doprinose po odbitku.
Poreski obveznik je rezidentno fizičko lice za prihode koje je ostvario u Republici Srbiji i inostranstvu i nerezidentno fizičko lice za prihode koje je ostvario u Republici Srbiji.
Kada je nerezident iz države sa kojom Republika Srbija ima zaključen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja porez se obračunava na način utvrđen ugovorom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i primenjuje se stopa poreza koja je za ostvarenu vrstu prihoda određena u ugovoru koji je zaključen sa državom rezidentnosti primaoca prihoda.
Doprinosi se obračunavaju kada je prihod ostvario nerezident:
– iz države sa kojom nemamo zaključen sporazum o socijalnom osiguranju
– iz države sa kojom imamo zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, a nerezident koji je ostvario prihod nije obavezno osiguran u toj državi ili isplatiocu prihoda nije obezbedio dokaz o svojstvu obavezno osiguranog lica.
Poreska prijava se podnosi u roku od 30 dana od dana ostvarivanja prihoda, a plaćanje iskazanog poreza i pripadajućih doprinosa se vrši najkasnije do isteka roka za podnošenje poreske prijave.
Način podnošenja i sadržina poreske prijave propisani su Pravilnikom o poreskoj prijavi o obračunatom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu, odnosno drugu vrstu prihoda od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika („Sl. glasnik RS“, br. 15/2016).
Od 01.03.2016. godine poresku prijavu poreski obveznik podnosi Poreskoj upravi na
Obrascu PP OPO – Poreska prijava o obračunatom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu/drugu vrstu prihoda od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika, i to:
– za poreske obaveze koje dospevaju za plaćanje od 1. marta 2016. godine;
– za dospele a neplaćene poreske obaveze zaključno sa 29. februarom 2016. godine za koje nije podneta prijava na Obrascu PP OPO koji je propisan Pravilnikom o obrascu poreske prijave o obračunatom i plaćenom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika („Sl. glasnik RS“, br. 77/2013).
Poreska prijava PP OPO se podnosi:
– u elektronskom obliku;
– u pismenom obliku neposredno nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave prema mestu prebivališta.
Izuzetno, poresku prijavu PP OPO poreski obveznik može podneti putem pošte ukoliko ne postoji mogućnost za elektronsko ili neposredno podnošenje prijave.
Podnošenje poreske prijave u elektronskom obliku
Poreska prijava PP OPO podnosi se u elektronskom obliku kao jedinstveni zapis iskazan XML jezikom, elektronskim putem preko portala Poreske uprave ili popunjavanjem prijave u okviru korisničke aplikacije na portalu Poreske uprave.
Ako poreska prijava, koja je podneta elektronskim putem, sadrži nedostatke u pogledu formalne ispravnosti i matematičke tačnosti, Poreska uprava, u elektronskom obliku, obaveštava podnosioca prijave o tim nedostacima, a poreska prijava se ne smatra podnetom. Obaveštenje sadrži informaciju o formalnim nedostacima i matematičkim netačnostima. Po dobijanju obaveštenja podnosilac prijave je dužan da otkloni identifikovane nedostatke i podnese tako ispravljenu poresku prijavu. Ispravljena poreska prijava ne smatra se izmenjenom poreskom prijavom.
Poreska prijava smatra se podnetom kada Poreska uprava potvrdi formalnu i matematičku tačnost iskazanih podataka, dodeli broj prijave, broj odobrenja za plaćanje poreza samooporezivanjem i pripadajućih doprinosa na jedinstveni uplatni račun objedinjene naplate poreza i doprinosa po odbitku i samooporezivanjem, osim na prihode od samostalne delatnosti 840 – 4848 – 37, i u elektronskom obliku o tome dostavi obaveštenje podnosiocu poreske prijave.
Dakle, poreska obaveza koja predstavlja zbir svih obračunatih poreza i doprinosa iskazanih na obrascu PP OPO plaća se na jedinstveni uplatni račun: 840 – 4848 – 37, po modelu 97.
Podnošenje poreske prijave u pismenom obliku neposredno nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave
Poresku prijavu u pismenom obliku poreski obveznik neposredno predaje organizacionoj jedinici Poreske uprave nadležnoj prema mestu svog prebivališta.
Nerezidentni obveznik preko poreskog punomoćnika određenog u skladu sa propisima kojima se uređuje poreski postupak i poreska administracija, podnosi poresku prijavu u pismenom obliku organizacionoj jedinici Poreske uprave nadležnoj prema mestu ostvarivanja prihoda ili organizacionoj jedinici koja je opredeljena kao nadležna kod dodele PIB nerezidentnom obvezniku.
Poresku prijavu u pismenom obliku može podneti poreski obveznik ili lice koje je poreski obveznik ovlastio za podnošenje poreske prijave i preduzimanje radnji koje su u vezi sa podnetom prijavom (dalje: podnosilac prijave).
Nadležna organizaciona jedinica kojoj je neposredno predata poreska prijava u pismenom obliku istog dana vrši unos podataka iz predate prijave u informacioni sistem Poreske uprave, uz prisustvo podnosioca prijave.
Ako se kod unosa podataka iz predate prijave u informacioni sistem Poreske uprave utvrde nedostaci u pogledu formalne ispravnosti i matematičke tačnosti, o istim se odmah obaveštava podnosilac prijave koji je dužan da preda ispravljenu poresku prijavu u kojoj su otklonjeni identifikovani nedostaci. Ispravljena poreska prijava ne smatra se izmenjenom poreskom prijavom.
Poreska prijava smatra se podnetom kada Poreska uprava potvrdi formalnu i matematičku tačnost iskazanih podataka, dodeli broj prijave, broj odobrenja za plaćanje poreske obaveze na jedinstveni uplatni račun objedinjene naplate poreza i doprinosa po odbitku i samooporezivanjem, osim na prihode od samostalne delatnosti 840 – 4848 – 37, i o tome obavesti podnosioca poreske prijave.
Podnošenje poreske prijave na obrascu PP OPO koji je bio u primeni zaključno sa 29.2.2016. godine
Od 01.3.2016. godine poreska prijava na Obrascu PP OPO koji je bio u primeni zaključno sa 29.2.2016. godine podnosi se:
– kada se podnosi izmenjena poreska prijava kojom se menja prijava podneta na
Obrascu PP OPO koji je bio u primeni zaključno sa 29.2.2016. godine;
– kada je izvršeno plaćanje obaveze dospele zaključno sa 29.2.2016. godine a nije podneta poreska prijava PP OPO.