Šta je povoljnije za preduzetnika:plaćanje poreza i doprinosa prema paušalno utvrđenom ili prema stvarno ostvarenom prihodu?
Odredbama čl. 40 – 42 Zakona o porezu na dohodak građana (Sl. glasnik RS, br. 18/2010) propisano je da, obveznici kojima bi vođenje poslovnih knjiga otežalo poslovanje, mogu biti paušalno oporezovani osim onih koji obavljaju delatnosti : trgovine na veliko i malo, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi sa nekretninama.
I za ove delatnosti je moguće paušalno oporezivanje pod uslovom da istu obavljaju u objektima privremene namene (kiosci, tezge i sl.).
Uslovi za paušalno oporezivanje su da:
1) u registrovanu delatnost preduzetnika ne ulažu druga lica;
2) da preduzetnička radnja ne ostvaruje godišnji prihod iznad 6.000.000 dinara, i
3) da nije u sistemu pdv-a.
Poreski obveznik koji se odluči za paušalno utvrđivanje poreza i doprinosa podnosi nadležnoj poreskoj upravi zahtev do 30.11. tekuće godine za narednu godinu a, u slučaju novoosnovane radnje u roku od 15 dana od dana registrovanja.
Na ovako podneti zahtev poreska uprava donosi rešenje o priznavanju prava na paušalno utvrđivanje poreza, u roku od 30 dana, a kasnije i samo rešenje o utvrđivanju obaveza.
Visina utvrđenih obaveza zavisi od poreske osnovice koju utvrdi poreska uprava, na osnovu kriterijuma uređenih Uredbom o bližim uslovima zs paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti (Sl. glasnik RS, br. 5 i 6/2009), tako što se kao polazna osnovica za utvrđivanje poreske osnovice uzima prosečna mesečna bruto zarada u opštini – gradu u prethodnoj godini ( za grad Beograd u 2012. godini iznosila 71.092 dinara ), koja se koriguje zavisno od : delatnosti, koje su razvrstane u 7 grupa, za -75% do +165%; lokacije radnje, od -20 do +50%; opremljenosti radnje, od -20 do +30%, broja zaposlenih radnika i angažovanih članova porodice, +10% po svakom radniku; tržišnih uslova, od -50 do +100%; površine poslovnog prostora u kome obavljate delatnost, od -10 do +50%: starosti obveznika, do -20%; ostale okolnosti (vreme obavljanja delatnosti, reputacija i vanredne situacije), od -50 do +300%, i visina prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima obavljaju delatnost.
Kako su mesečne obaveze na ime poreza na dohodak i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje utvrđene na ovaj način u 2012. godini relativno visoke (prosečno oko 26.000 dinara mesečno, bez takse na istaknutu firmu i, eventualnih, dr. dažbina), imajući u vidu otežane uslove poslovanja u tekućoj godini, često se postavlja pitanje kako navedene obaveze plaćati prema stvarno ostvarenim prihodima i, često, šta ako preduzetnik ne ostvaruje dobitak već gubitak.
Prema našem mišljenju, u slučaju da je dobitak (razlika između ostvarenih prihoda i rashoda) niži od prosečne zarade, ovi preduzetnici imaju interes da obaveze plaćaju prema stvarno ostvarenom dohotku koji se utvrđuje na osnovu poslovnih knjiga pa će, u slučaju da je ostvareni dobitak (dohodak) niži od prosečne bruto zarade obaveze plaćati na tako utvrđen prihod dok će, u slučaju da nema dobiti i u slučaju ostvarenog gubitka (rashodi veći od prihoda), obaveze biti utvđene bez poreza a doprinosi za obavezne socijalne doprinose na propisane minimalne osnovice (trenutno 21.216 dinara) i time trostruko smanje svoje obaveze.
U slučaju da vidite svoj interes da obaveze plaćate prema stvarnom dohotku nemojte podnositi zahtev za paušalno oporezivanje za 2013. godinu već, do 31.01.2012. godine, podnesite poresku prijavu za utvrđivanje akontacije poreza i doprinosa na obrascu PPDG-1 u kojoj ćete predvideti prihode, rashode i dobit a, u napomeni, navesti da ste u 2012. godini zaduženi prema paušalno određenom prihodu i da od 1.1.2013. godine vodite poslovne knjige na obrascu PK-1.
Za preduzetnike kojima je previsok iznos utvrđenih obaveza za doprinose na minimalnu osnovicu od oko 7.600 dinara mesečno, savetujemo da odjave registrovanu delatnost i da se prijave NSZ (Birou) i podnesu zahtev za naknadu čime će ostvariti pravo na novčanu naknadu u visini od 50% od utvrđene poreske osnovice (bruto), a ne manje od 80% garantovane minimalne zarade, kao i pravo na penzijsko i zdravstveno osiguranje za vreme dok imaju pravo na naknadu.
Za preduzetnike oporezovane prema paušalno utvrđenom prihodu u 2012. godini do 30.11.2012. godine je rok za podnošenje zahteva za paušalno oporezivanje i u narednoj godini.
U praksi, ovako oporezovani obveznici poreza ne podnose zahtev već, od strane nadležne poreske uprave, dobijaju upitnik o ostvarenom prihodu za period od 1.1. do 30.11. 2012. godine (upisuje se promet iz KPO) koji, potpisan i overaven, dostavljaju poreskoj upravi.