Pod kojim uslovima apoteka ustanova može da pruža usluge izdavanja lekova koji se propisuju na lekarski recept osiguranim licima?
Prema članu 62. stav 1. Pravilnika o ugovaranju zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja sa davaocima zdravstvenih usluga za 2014. godinu („Sl. glasnik RS“, br. 115/2013, 24/2014, 33/2014, 50/2014 i 71/2014) ugovor sa davaocem zdravstvenih usluga koji nije u Planu mreže državnih zdravstvenih ustanova može se zaključiti pod uslovom da se radi o zdravstvenim uslugama koje po obimu i/ili vrsti nije moguće obezbediti u okviru postojećih kapaciteta zdravstvenih ustanova iz Plana mreže.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ugovor sa apotekom koja nije u Planu mreže zaključuje se pod istim uslovima pod kojim se zaključuju ugovori sa apotekama iz Plana mreže, shodno odredbama čl. 25. do 29. Pravilnika, objavljivanjem javnog poziva za zaključivanje ugovora.
Ugovor sa privatnom apotekom, prema članu 25. stav 1. Pravilnika zaključuje se radi snabdevanja osiguranih lica:
- lekovima koji su utvrđeni opštim aktom Republičkog fonda (lista lekova) i
- određenim vrstama pomagala koji se mogu propisivati i izdavati na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Apoteka je u obavezi, prema članu 26. Pravilnika da izda lek koji je propisan na lekarskom receptu (ovlašćeno lice ne sme, bez prethodnog sporazuma sa lekarom koji je propisao lek, da umesto propisanog leka izda lek sličnog sastava).
Ako apoteka nema propisani lek, ovlašćeno lice može da izda lek istog sastava, iste ili niže cene, koji se u prometu nalazi pod drugim imenom ako, uz objašnjenje, na to pristane lice kome je lek propisan (svaka zamena leka mora se obavezno naznačiti u receptu).
Inače, u skladu sa odredbom člana 26. Pravilnika, nameće se zaključak da apoteka ne mora u svakom trenutku da ima sve lekove sa Liste lekova.