Koliko dugo je poreski obveznik dužan da čuva PDV evidenciju i dokumentaciju na osnovu koje je sačinjena PDV evidencija?
Odredbom člana 46. stav 1. Zakona o porezu na dodatu vrednost („Službeni glasnik RS“, br. 84/2004, 86/2004 – ispr., 61/2005, 61/2007, 93/2012 i 108/2013 – dalje: Zakon) propisano je da je obveznik dužan da radi pravilnog obračunavanja i plaćanja PDV, vodi evidenciju koja obezbeđuje vršenje kontrole.
Sadržina evidencije bliže je uređena Pravilnikom o obliku, sadržini i načinu vođenja evidencije o PDV („Sl. glasnik RS“, broj 120/2012).
Prema odredbi člana 47. Zakona, obveznik je dužan da čuva evidenciju iz člana 46. ovog zakona i dokumentaciju na osnovu koje vodi ovu evidenciju do isteka roka zastarelosti za utvrđivanje i naplatu PDV, odnosno najmanje deset godina po isteku kalendarske godine od momenta prve upotrebe objekata i završetka ulaganja u objekte iz člana 32. ovog zakona.
Odredbom člana 114. stav 1. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji („Sl. glasnik RS“, br. 80/2002, …, 108/2013 – dalje: ZPPPA) propisano je da pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.
Saglasno odredbama člana 114. st. 2. i 3. ZPPPA, zastarelost prava na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje, odnosno od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je obaveza poreskog dužnika dospela za plaćanje.
U skladu sa navedenim, obveznik PDV je dužan da čuva PDV evidenciju i dokumentaciju na osnovu koje vodi ovu evidenciju do isteka roka zastarelosti za utvrđivanje i naplatu PDV, tj. do isteka pete godine počev od prvog dana godine koja sledi godini na koju se PDV evidencija odnosi (npr. PDV evidenciju iz 2014. godine obveznik PDV je dužan da čuva najmanje do 31.12.2019. godine). Međutim, PDV evidenciju u vezi sa objektima za vršenje delatnosti i ulaganjima u ove objekte, kao i dokumentaciju na osnovu koje vodi tu evidenciju, obveznik PDV treba da čuva najmanje deset godina po isteku godine u kojoj je momenat prve upotrebe objekta, odnosno u kojoj je završeno ulaganje u objekat za vršenje delatnosti (npr. ako je ulaganje u objekat za vršenje delatnosti završeno u 2014. godini, PDV evidenciju i dokumentaciju u vezi sa tim ulaganjem obveznik PDV mora da čuva najmanje do 31.12.2024. godine). Iako duži rok od redovnog roka za čuvanje evidencije o PDV, Zakon propisuje samo za čuvanje PDV evidencije o objektima za vršenje delatnosti i ulaganjima u te objekte za koje može nastati obaveza ispravke odbitak prethodnog poreza u skladu sa članom 32. Zakona, preporučujemo obveznicima da, radi eventualnog ostvarivanja prava na naknadno sticanja prava na odbitak prethodnog poreza iz člana 32a Zakona, najmanje deset godina čuvaju i PDV evidenciju i dokumentaciju u vezi sa objektima za vršenje delatnosti i ulaganjima u te objekte po osnovu čije nabavke, odnosno ulaganja, nisu imali pravo na odbitak prethodnog poreza.