Koji su propisani uslovi za registraciju lekarske ordinacije ?
Otvaranje privatne lekarske ordinacije - postupak
Lekarska ordinacija može se osnovati kao opšta ili specijalistička, radi obavljanja određenih poslova zdravstvene delatnosti, ako ispunjava uslove propisane Pravilnikom o bližim uslovima za obavljenje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama i dr. oblicima zdravstvene službe (“Sl. glasnik RS”, br. 43/2006, 112/2009 i 50/2010) i to:
-
OSNIVANJE LEKARSKE ORDINACIJE U POGLEDU KADRA (Član 40 Pravilnika)
- u ordinaciji opšte lekarske prakse: jednog doktora medicine sa položenim stručnim ispitom,
- u specijalističkoj ordinacij: jednog doktora medicine sa položenim specijalističkim ispitom iz odgovarajuće grane medicine, a u specijalističkoj ordinaciji iz hirurških grana medicine i jednog zdravstvenog radnika sa višom odnosno srednjom školskom spremom;
-
OSNIVANJE LEKARSKE ORDINACIJE U POGLEDU PROSTORA (Član 44, 45 i 46 Pravilnika)
Zdravstvena delatnost u ordinaciji, bilo opštoj ili specijalističkoj privatnoj praksi, može se obavljati u građevinskom objektu u kome su obezbeđeni sledeći opšti uslovi:
- da su građeni od materijala koji ne sme štetno da utiče na zdravlje ljudi i koji obezbeđuju zvučnu, termo i hidro izolaciju;
- da su priključeni na električnu i telefonsku mrežu;
- da su obezbeđeni vodovod, kanalizacija i grejanje;
- da imaju posebne prostorije za ostavu čistog i prljavog rublja;
- da u radnim prostorijama, i sanitarnim čvorovima postoji tekuća hladna i topla voda;
- da imaju sanitarni čvor sa predprostorom uz čekaonicu,
- da imaju prirodnu i veštačku osvetljenost, i to: u ordinaciji i laboratoriji 250 – 500 luksa, u čekaonici 100 luksa i u hodnicima 50 luksa;
- da u svim prostorijama, u zavisnosti od namene bude obezbeđena temperatura od 18 – 25 º C;
- da su podovii zidovi izgrađeni od materijala koji se može lako održavati i dezinfikovati.
Pored opštih uslova, pojedine prostorije, u zavisnosti od namene, treba da imaju sledeće površine:
- ordinacija: 10 m2;
- prostorije za intervencije po 16 m2;
- prostorija za rendgenske preglede i snimanja: prema propisima o građevinsko-tehničkim uslovima za rad u prostoru sa jonizujućim zračenjem;
- operaciona sala: 20 m2;
- porođajna sala: 20 m2;
-
OSNIVANJE LEKARSKE ORDINACIJE U POGLEDU OPREME (Član 43 Pravilnika)
1) Ordinacija lekara opšte medicine:
radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, neurološki čekić, toplomer, špatule, negatoskop, vaga sa visinomerom, osnovni pribor za ORL preglede, oftalmoskop, orman za lekove i sanitetski materijal, orman za instrumente i suvi sterilizator.
2) Specijalističke ordinacije:
2.1. Za ginekologiju:
– radni sto, dve stolice, ginekološki sto, reflektor na stalku pokretni, oprema za ginekološki pregled, paravan, dvostepenik, kolposkop, pribor za ginekološke intervencije i suvi sterilizator.
2.2. Za ginekologiju i akušerstvo:
– radni sto, dve stolice, ginekološki sto, reflektor na stalku pokretni, oprema za ginekološki pregled, paravan, dvostepenik, otoman za pregled, vaga sa visinomerom, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, pelvimetar, kardiotokograf i slušalice za tonove ploda.
2.3. Za pedijatriju:
– radni sto, dve stolice, sto za prepovijanje novorođenčadi, vaga sa visinomerom, vaga za merenje novorođenčadi, sto za pregled novorođenčadi, otoman za pregled, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, reflektor na stalku, pribor za ORL preglede, orman za instrumente, toplomer, špatule, neurološki čekić, negatoskop, orman za lekove i sanitetski materijal i suvi sterilizator.
2.4. Za internu medicinu:
– radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, neurološki čekić, toplomer, špatule, negatoskop, vaga sa visinomerom, orman za lekove i sanitetski materijal, orman za instrumente i elektrokardiograf.
2.5. Za opštu hirurgiju:
– radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, neurološki čekić, toplomer, špatule, negatoskop, paravan, orman za lekove i sanitetski materijal, orman za instrumente, suvi sterilizator, sto za manje intervencije, pokretna lampa i aspirator vakuum električni.
2.6. Za oftalmologiju:
– radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, oftalmoskop, biomikroskop sa aplanacionom tonometrijom, keratometar po Žavelu, perimetar po Goldmanu, ortorajter, tablice za ispitivanje boja, oprema za određivanje naočara, oprema za kontaktna sočiva, oprema za slabovidu i razroku decu, anomaloskop, sinoptofor i suvi sterilizator.
2.7. Za otorinolaringologiju:
– sto radni specijalni za ORL, dve stolice, oprema za ORL preglede, audiometar portabl, timpanometar portabl, laringoskop rigidni, mikroskop za uho, suvi sterilizator, elektrokoagulator, električni vakuum aspirator, aerosol inhalator, ultrazvučni aparat za čišćenje instrumenata i oprema za traheotomiju.
2.8. Za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju:
– radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, neurološki čekić, toplomer, špatule, negatoskop, paravan, orman za lekove i sanitetski materijal, orman za instrumente, suvi sterilizator, sto za manje intervencije, lampa pokretna i aspirator vakuum električni.
2.9. Za urologiju:
– komplet instrumenata za urološke preglede, cistoskop sa sopstvenim izvorom svetla, cistoskop sa resektoskopom, uretroskop, radni sto, dve stolice, otoman za pregled, reflektor na stalku, aparat za merenje krvnog pritiska, stetoskop, čekić neurološki, negatoskop i suvi sterilizator.
2.10. Za druge oblasti, odnosno specijalnosti:
– oprema za odgovarajuću ordinaciju i neophodnu dijagnostiku predviđena za dom zdravlja, opštu bolnicu ili drugu zdravstvenu ustanovu.
-
OSNIVANJE LEKARSKE ORDINACIJE U POGLEDU LEKOVA (Član 48 st. 1 t. 3. Pravilnika)
Privatna praksa, može se osnovati i obavljati zdravstvenu delatnost, ako ima obezbeđene lekove i druga sredstva za ukazivanje hitne medicinske pomoći i antišok terapiju.