Da li su prededuzetnik i privredno društvo, koji imaju licencu i obavljaju delatnost socijalne zaštite sa smeštajem starih lica, oslobođeni PDV-a za pružene usluge smeštaja ?
Pružaoci usluga socijalne zaštite koji nisu registrovani u formi ustanove nisu oslobođeni PDV-a
Ovo pitanje nam često postavljaju pružaoci usluga socijalne zaštite za šta treba imati u vidu sledeće:
- Zakonom o socijalnoj zaštiti („Sl. glasnik RS“, br. 24/2011) propisano je da poslove socijalne zaštite obavljaju ustanove, ali da delatnost u oblasti socijalne zaštite, odnosno pojedine usluge socijalne zaštite može, u skladu sa ovim zakonom, pružati i udruženje, preduzetnik, privredno društvo i drugi oblik organizovanja utvrđen zakonom.
- Usluge socijalne zaštite sa smeštajem koje uključuju pružanje zdravstvene zaštite poverene su ustanovama, ove delatnosti ne mogu se obavljati u formi privrednog društva, niti ih može obavljati preduzetnik.
- Sa druge strane, delatnost socijalne zaštite sa smeštajem koja se pruža bez usluge zdravstvene zaštite (npr. u vidu dnevnog boravka za stara lica ili lica sa posebnim potrebama) mogu obavljati preduzetnici i privredna društva, ali uz prethodnu saglasnost Ministarstva rada, odnosno pravnosnažno rešenje Ministarstva rada o ispunjenosti uslova za obavljanje delatnosti socijalne zaštite
Što se tiče poreskog oslobođenja, ukazujemo na sledeće:
- Odredbom člana 25. stav 2. tačka 11) Zakona o porezu na dodatu vrednost („Sl. glasnik RS“, br. 84/2004, 86/2004 – ispr., 61/2005 i 61/2007 – dalje: Zakon) propisano je poresko oslobođenje bez prava na odbitak prethodnog poreza, odnosno da se PDV ne plaća na promet usluga socijalnog staranja i zaštite, dečje zaštite i zaštite mladih, usluga ustanova socijalne zaštite, kao i sa njima neposredno povezanog prometa dobara i usluga od strane lica registrovanih za obavljanje tih delatnosti.
- Prema odredbi člana 23. stav 1. Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja poreskih oslobođenja kod PDV sa pravom i bez prava na odbitak prethodnog poreza („Sl. glasnik RS“, br. 124/2004, 140/2004, 27/2005, 54/2005, 68/2005, 58/2006, 112/2006 i 63/2007 – dalje: Pravilnik), poresko oslobođenje iz člana 25. stav 2. tačka 11) Zakona odnosi se na usluge koje pružaju ustanove socijalne zaštite: centri za socijalni rad, ustanove za smeštaj korisnika i ustanove za dnevni boravak i pomoć u kući, u skladu sa propisima koji uređuju socijalnu zaštitu i socijalnu sigurnost građana, kao i na sa njima neposredno povezani promet dobara i usluga od strane lica registrovanih za obavljanje tih delatnosti, nezavisno od toga da li su ove ustanove usmerene ka ostvarivanju dobiti.
U skladu sa navedenim zakonskim i podzakonskim odredbama, na naknadu za promet usluga smeštaja starih lica, koje pružaju ustanove socijalne zaštite – domovi za stara lica, čiji su osnivači fizička lica, a za koje je ministarstvo nadležno za socijalna pitanja utvrdilo ispunjenost uslova za početak rada i obavljanja delatnosti ustanove, PDV se ne obračunava i ne plaća, a obveznik PDV nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu pružanja ovih usluga. Poresko oslobođenje bez prava na odbitak prethodnog poreza odnosi se i na promet dobara i usluga koji je neposredno povezan sa prometom ovih usluga (isporuka hrane, pića, lekova i dr.), što se potvrđuje Mišljenjem Ministarstva finansija, br. 413-00-121/2009-04 od 3.2.2009. god.).
Dakle, pružaoci usluga socijalne zaštite koji nisu registrovani u formi ustanove nisu oslobođeni PDV-a čime se cena njihovih usluga uvećava, kao i poreska davanja.
Kako, inače, preduzetnik i privredno društvo, koji imaju nameru da pružaju usluge smeštajnih ustanova s medicinskom negom (u domovima za stara lica) moraju nastaviti obavljanje delatnosti promenom pravne forme u ustanovu socijalne zaštite, čime bi ostvarili I pravo na predmetno poresko oslobođenje.
Ova agencija ima iskustva u izradi akata i registraciji navedene promene pravne forme te se možete obratiti sa zahtevom za sprovođenje celokupnog postupka.